„Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.”

Nieuczciwy rządca – bohater dzisiejszej Ewangelii. Spokojnie. Na pewno Jezus nie nawołuje nas do nieuczciwości i kłamstwa.

Nieuczciwy rządca znalazł się w poważnych tarapatach. Był nieszczery, oszukiwał, został wykryty. Musiał sobie radzić. Groziło mu zwolnienie z pracy. Niechciał pracować ciężko i wstydził się żebrać. Swoją bystrością umysłu, nie rozpaczał, ale od razu zaczął myśleć i robić plany, jak wyjść ze swoich problemów. Był nieuczciwy i nieuczciwością swoją rozwiązał problem. Wiedział, że jeżeli komuś pomoże, to też pomoc dostanie. Zawołał dłużników swojego pana i pomógł im z falsyfikować ich długi. Zamiast całości długu, zapłacili pół.

Pan Jezus nie chwali niecnych uczynków. To niech będzie jasne. Dzisiaj, Słowo Boże zarzuca nam chrześcijanom, brak rozeznania i brak działania. My ciągle biadolimy. Że tego nie mamy, to nam nie wychodzi. Jestem taki słaby, taki grzeszny, taki nijaki, taki chory. 

Stop. Czas wziąć się w garść. Czas, by zacząć działać! Ludzie tego świata, umieją żyć w tym świecie, swoją nieuczciwością, kłamstwem, egoizmem. My, nie raz jednym okiem patrzymy na nich i zazdrościmy im, jak im wszystko wychodzi, oni wszystko mają. A mnie biednemu chrześcijaninowi, nic nie wolno! Jestem goły i bosy. 

Ludzie świata używają oręża zła. My natomiast mamy broń ŁASKI! My mamy Ducha świętego, mamy sakramenty, mamy Ojca, który jest wszechmogący! Czy to za mało? Kto może pochwalić się taką siłą jaką masz ty? Prezydent, król, milioner? Ich moc i potęga przed tobą jest niczym! Zacznijmy i my być roztropni. Zamiast się skarżyć i płakać w poduszkę, uzbrójmy się potęgą wiary.

„Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże – wśród wszelakiej modlitwy i błagania.” Ef 6, 13-18